ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Montaż luksferów - jak zrobić to samodzielnie?

W ostatnim czasie luksfery powróciły do łask. Szklane pustaki znakomicie doświetlają wnętrze, dlatego stanowią idealny element wykończeniowy w ciemnych i wąskich pomieszczeniach. Poza tym tworzą atrakcyjną aranżację wnętrza. W dodatku ich montaż nie należy do najtrudniejszych. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób samodzielnie wykonać z nich ściankę działową.

Potrzebne będą:.

 

 • pustaki szklane w odpowiednich rozmiarach,
 • profile obwodowe do pustaków szklanych,
 • zaprawa do szklanych pustaków,
 • aluminiowe lub stalowe ceowniki,
 • pręty ze stali ocynkowanej (6 lub 8 mm) lub ścianka zbrojeniowa,
 • krzyżaki dystansowe,
 • kotwa chemiczna i kartusz,
 • taśma dylatacyjna,
 • poziomica,
 • szpachelka,
 • akryl szpachlowy,
 • silikon
 • fuga,
 • gumowa fugownica,
 • gips,
 • taśma malarska,
 • taśma siateczkowa samoprzylepna.

1. Przygotowanie powierzchni i konstrukcji

Montaż luksferów - jak zrobić to samodzielnie?

 

Zaczynamy od dokładnego odpylenia i zagruntowania powierzchni, na której wznosić się będzie ścianka. Sprawdzamy poziomicą, czy przestrzeń jest równa. Następnie montujemy ramę obwodową, która zapewni konstrukcji wytrzymałość i niezbędną przestrzeń dylatacyjną. Ramę układamy ze stalowych lub aluminiowych ceowników. Wywiercamy otwory zarówno w listwach, jak i w podłożu, po czym łączymy jedno z drugim przy pomocy kołków lub techniką kotwienia, za pomocą kotwy chemicznej. Jeśli nasza konstrukcja będzie przylegać z jednej lub dwóch stron do ściany, w podobny sposób przytwierdzamy również listwy pionowe.

 

2. Kotwienie - co to takiego?

To metoda mocowania materiałów, która polega na wypełnieniu wywierconego otworu specjalną masą, a następnie wprowadzeniu tam kotwionego pręta. Ze względu na silne właściwości wiążące, technika ta zapewnia dużą stabilność i wytrzymałość mocowanej konstrukcji. Do kotwienia warto wybrać np. sprawdzoną, szybko twardniejącą Kotwę Chemiczną firmy Den Braven.

3. Zbrojenie konstrukcji

Przestrzeń pomiędzy listwami obwodowymi wypełniamy taśmą dylatacyjną, a następnie układamy w nich zbrojenie, które zapewni konstrukcji stabilność i zabezpieczy ją przed rozciąganiem. Możemy je wykonać z dwóch prętów o średnicy 6 lub 8 mm podwiązanych do listwy drutem wiązadłowym lub zastosować gotowe ścianki zbrojeniowe. Tak przygotowaną konstrukcję obwodową wypełniamy odpowiednią zaprawą.

4. Układanie pustaków

Montaż luksferów - jak zrobić to samodzielnie?

Układanie pierwszej warstwy pustaków zaczynamy od narożnika. Jeśli dochodzi do styku luksferu ze ścianą, łączymy powierzchnie obu materiałów zaprawą. Pustaki stawiamy jeden koło drugiego, wyznaczając między nimi odstęp za pomocą krzyżyków dystansowych. W szczeliny pomiędzy luksferami wykładamy na przemian – raz od wewnętrznej, raz od zewnętrznej strony ścianki – pionowe pręty zbrojeniowe. Końce zbrojenia zakotwiczamy w ramie obwodowej, wykorzystując dowolną technikę kotwienia. W przestrzeni pomiędzy pustakami oraz ich kolejnymi warstwami rozprowadzamy zaprawę. Pamiętajmy o tym, by jej nadmiar, osadzający się na luksferach, na bieżąco usuwać mokrą szmatką. Przy układaniu kolejnych warstw pustaków, zwracajmy uwagę na zachowanie jednolitego wzoru (jeśli wybrane przez nas luksfery taki posiadają).

5. Wykończenie

Po ułożeniu wszystkich warstw konstrukcji ukręcamy końcówki krzyżyków dystansowych i wypełniamy ubytki w przestrzeniach między luksferami akrylem szpachlowym, np. Akrylem Lekkim Szpachlowym firmy Den Braven. Pozostaje nam jeszcze wypełnienie przestrzeni pomiędzy profilem obwodowym a ścianami, sufitem i podłogą trwale elastycznym Silikonem Extra monterskim, nałożenie fug między luksferami oraz zagipsowanie przylegających do konstrukcji ścian. Pamiętajmy, by przed tym ostatnim krokiem, zabezpieczyć brzegi wykonanej z luksferów konstrukcji taśmą malarską.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE