ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Montaż mozaiki szklanej

Mozaika szklana to bardzo efektowny i niezwykle modny sposób wykańczania ścian, przede wszystkim w kuchni i łazience. Niewielkie płytki, na przykład w kształcie kwadratów, kółek czy heksagonów, umieszczone na siatce, folii lub specjalnym papierze, doskonale sprawdzają się zarówno na gładkich przestrzeniach, jak i na powierzchniach profilowanych, dzięki czemu można wykorzystać je nawet w tak „trudnych” miejscach, jak łuki. Warto jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsza i najbardziej szlachetna mozaika straci swój urok, jeżeli nie będzie prawidłowo zamontowana. Jak zatem zabrać się za układanie mozaiki szklanej, aby efekt końcowy był olśniewający?

 

Przygotowanie mozaiki i podłoża

Montaż mozaiki szklanej

Montaż mozaiki szklanej nie różni się zasadniczo od układania klasycznych płytek. Również w tym przypadku liczy się przede wszystkim sposób przygotowania podłoża, odpowiedni klej i sprzęt, a także cierpliwość i precyzja podczas pracy. Niezwykle ważnym etapem jest również dokładne sprawdzenie wybranej mozaiki pod kątem ewentualnych niedoskonałości – krzywo naklejonych na siatce lub papierze płytek, oszczerbionych lub nieregularnych elementów itp. Jeżeli zauważycie takie uszkodzenia to warto pamiętać, że nie musicie od razu wyrzucać całego plastra. Czasem wystarczy usunięcie kilku pojedynczych elementów i zastąpienie ich nowymi, bardziej kształtnymi i pozbawionymi wad.

Jeżeli chodzi natomiast o przygotowanie podłoża to tutaj obowiązują standardowe zasady – powierzchnia musi być mocna, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń oraz środków antyadhezyjnych. Ważne jest także, aby podłoże było równe, bo w przeciwnym razie ułożona mozaika nie będzie gładka, lecz nieestetycznie pofalowana. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym etapem przygotowawczym jest zagruntowanie powierzchni przy użyciu dobrej jakości preparatu np. ARDAGRIP CLASSIC firmy BOSTIK i tym samym poprawienie jej chłonności.

Klej ma znaczenie!

ardaflex-flexmoertel

Kiedy sprawdzicie jakość plastrów z płytkami i przygotujecie podłoże, jesteście już o krok od właściwego procesu układania. Pozostaje tylko jedno - klej do mozaiki szklanej. Wybór tego produktu odgrywa kluczową rolę w całym przedsięwzięciu, bo w przypadku mozaiki nie można stosować pierwszej z brzegu zaprawy do płytek. Najlepszą opcją są cienkowarstwowe, elastyczne zaprawy klejące o wysokiej przyczepności początkowej, np. ARDAFLEX®FLEXMÖRTEL marki Bostik. Produkt ten polecany jest przede wszystkim w przypadku podłoży o krytycznej przyczepności (np. beton licowy, stare płytki ceramiczne, tynki i płyty gipsowe), a także do klejenia na powierzchniach, na których można spodziewać się ruchów spowodowanych różnicami temperatury (np. ogrzewanych podłóg w łazience). Innymi klejami, polecanymi do montażu mozaiki szklanej są BOSTIK ARDAFLEX SPECIAL, który świetnie sprawdza się w przypadku powierzchni odkształcalnych, a także BOSTIK ARDAFLEX MARMOR. Dodatkowym atutem tej ostatniej propozycji jest kolor biały zaprawy, wydłużony czas otwarty oraz czas obróbki, dzięki czemu układanie mozaiki przez amatora będzie prostsze i mniej stresujące, bo może trwać nieco dłużej bez ryzyka wyschnięcia kleju. 

Wskazówki wykonawcze

Przystępując do klejenia szklanej mozaiki przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta zaprawy. Staranne przestudiowanie instrukcji, zamieszczonej na opakowaniu pozwoli nie tylko na wymieszanie kleju z wodą w odpowiednich proporcjach, ale też da wam informację, jak dużym zakresem czasowym między przygotowaniem zaprawy a jej użyciem dysponujecie. Ta ostatnia kwestia jest o tyle ważna, że mozaikę należy nakładać zawsze na świeżą, mokrą zaprawę, bo w innym przypadku cały proces klejenia może zakończyć się niepowodzeniem. Jak natomiast zabrać się już do właściwej pracy? Przygotowaną zaprawę klejąca należy rozprowadzić na podłożu równomierną, cienką warstwą przy użyciu pacy o drobnych zębach. Następnie dokładnie przyłożyć plaster z mozaiką i symetrycznie go docisnąć, np. gumową pacą, aby uzyskać gładką powierzchnię. Trzeba pamiętać, by nie nakładać kleju punktowo, a zarazem by jednorazowo nałożyć na powierzchnię tyle zaprawy, aby płytki mogły być układane zawsze na świeżej warstwie kleju. Jeżeli podczas dociskania mozaiki nadmiar zaprawy zostanie wyciśnięty to należy go od razu usunąć. Kolejne plastry z płytkami układa się analogicznie, pilnując jednak, by arkusze przyklejone zostały równo i symetrycznie. W sprawdzeniu ich położenia pomoże wam poziomica. 

Pokrycie całej przestrzeni mozaiką szklaną może zająć wam trochę czasu, bo zadanie to – choć nie jest skomplikowane - wymaga precyzji i dokładności. Po ułożeniu wszystkich arkuszy pozostaje już tylko wypełnienie spoin. Wybrana przez was fuga do mozaiki powinna być nakładana przy użyciu gumowej pacy w taki sposób, by dokładnie wypełniła przekrój szczeliny, a wszelki nadmiar należy usunąć przy użyciu lekko wilgotnej gąbki. Po tym zabiegu można już czekać cieszyć oczy elegancką i precyzyjnie ułożoną mozaiką szklaną. 

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE