ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Montaż ogrzewania podłogowego – kiedy kłaść płytki?

Zastanawiasz się, czy montaż ogrzewania podłogowego to dobra inwestycja? Czy płytki a ogrzewanie podłogowe sprawdzą się razem? Poniżej dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze na temat ogrzewania podłogowego oraz tego, jak i kiedy je kłaść.

DLACZEGO OGRZEWANIE PODŁOGOWE STAJE SIĘ TAKIE POPULARNE?

Płytki ceramiczne to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów posadzki na ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego, bo materiał ten tworzy z podłogówką parę idealną. Aby nic nie zakłócało tego „związku”, wykonawcy muszą przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest odpowiednio długa przerwa technologiczna pomiędzy montażem instalacji ogrzewania podłogowego, a przyklejaniem okładziny.

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane zarówno do podgrzewania podłogi w niektórych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy hole, jak też jako podstawowy system grzewczy w całym domu. Jest niewidoczne, pozwala na większą swobodę aranżacyjną, nie zabiera miejsca, a także generuje mniejsze zużycie energii, szczególnie jeśli jest zasilane przez takie źródła ciepła jak np. pompa ciepła.

Duża popularność tego rozwiązania sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów przystosowanych do specyfiki podłogówki. Bez trudu można znaleźć np. kleje, zaprawy czy fugi dedykowane do stosowania na ogrzewanej podłodze. Coraz bardziej poszerza się też wachlarz materiałów posadzkowych (np. specjalne panele warstwowe). Niezmiennie jednak to płytki ceramiczne zajmują pierwsze miejsce wśród posadzek – dobrze przewodzą ciepło, są trwałe i wytrzymują wahania temperatury. Dlaczego więc spotkać można przykłady pękania gresu czy terakoty ułożonych na ogrzewaniu podłogowym? Wszystko przez błędy wykonawcze. Ale jak ich uniknąć?

Montaż ogrzewania podłogowego – kiedy kłaść płytki?

SZYBKI MONTAŻ OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO

Pod względem montażowym łatwiejsze i szybsze w realizacji jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wystarczy rozłożyć matę lub folię grzewczą, którą zatapia się w warstwie specjalnego kleju do płytek (klej powinien być odkształcalny i przystosowany do wysokich temperatur, z wyraźnym zaznaczeniem możliwości stosowania na takim rodzaju ogrzewania). Uruchomienie ogrzewania jest możliwe po ułożeniu płytek i całkowitym wyschnięciu kleju, co zwykle nie trwa dłużej niż 1-2 tygodnie (należy stosować się do zaleceń producenta kleju). Niestety ten typ ogrzewania jest dość kosztowny w eksploatacji, dlatego stosuje się go zwykle jedynie jako ogrzewanie pomocnicze, w konkretnych pomieszczeniach np. łazienkach.

WYLEWKA NA WODNYM OGRZEWANIU PODŁOGOWYM

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie trudniejszy, dlatego należy zlecić go wykwalifikowanej ekipie. Jest to system rur wypełnionych wodą, które układa się w pętle na całej powierzchni podłogi. Po wykonaniu próby szczelności, rurki przykrywa się warstwą jastrychu. Do jego wykonania stosuje się zwykle zaprawę cementową, którą zaleca się wzbogacić tzw. plastyfikatorem. Wykorzystać można także jastrych anhydrytowy (nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach mokrych np. garażu czy łazience).

Wykonując wylewkę, pamiętać należy o zrobieniu dylatacji przyściennych oraz oddzielających poszczególne obiegi grzewcze w dużych pomieszczeniach. Ponieważ dylatacja powinna przebiegać przez wszystkie warstwy podłogi, taśmy dylatacyjnej po wykonaniu wylewki nie powinno się przycinać (miejsca te muszą pozostać widoczne dla posadzkarza).

Montaż ogrzewania podłogowego – kiedy kłaść płytki?

CZY WYGRZEWANIE JASTRYCHU JEST POTRZEBNE?

Przed przystąpieniem do układania płytek na wodnym ogrzewaniu podłogowym, należy odczekać pewien czas. Najpierw jastrych musi prawidłowo związać. W przypadku zapraw cementowych zajmuje to zwykle ok. 21 dni. Pamiętaj, aby w tym czasie okna i drzwi były pozamykane, ponieważ przeciąg mógłby spowodować zbyt szybkie lub nierównomierne wysychanie tej warstwy. Po upływie tego czasu należy przystąpić do tzw. wygrzewania wylewki. To bardzo ważny etap prac i nie można go pomijać.

Wygrzewanie jastrychu należy przeprowadzać stopniowo i zawsze zgodnie z instrukcjami producenta systemu grzewczego. Zaczynaj od temperatury 25°C i każdego dnia systematycznie ją zwiększaj o kilka stopni. Kiedy dojdziesz już do temperatury docelowej systemu grzewczego, utrzymuj ją przez 72 h, po czym stopniowo obniżaj. Dopiero przygotowany w ten sposób jastrych będzie stanowił solidną bazę pod układanie płytek.

UKŁADAMY PŁYTKI

Planując rozmieszczenie płytek, pod uwagę trzeba wziąć miejsca, w których przebiegają dylatacje. Nie można ich bowiem przykrywać sztywną płytką, ale wypełnić elastyczną spoiną. Istotny jest również odpowiedni dobór kleju. Podobnie jak w przypadku ogrzewania elektrycznego, klej powinien być przeznaczony specjalnie do stosowania na ogrzewanie podłogowe (o wysokiej elastyczności). Klej nanosi się zarówno na okładzinę, jak i podłoże – taki sposób zapewnia całkowite wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytką, a wylewką. Doskonale sprawdzą się takie produkty jak: klej Ardaflex Xtream czy zaprawa Ardacolor Flex.

PODSUMOWANIE

Montaż ogrzewania podłogowego jest wymagającym i długim procesem, jednak wartym poświęceń i ceny. Ogrzewanie podłogowe jest funkcjonalne, daje wiele korzyści, a także oszczędności. Jeżeli masz możliwość, zainwestuj w ten sposób ogrzewania i ciesz się ciepłem rozprowadzanym od podłogi.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE