ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Nakładanie akrylu budowlanego - przed czy po gruntowaniu?

Akryl budowlany to produkt, bez którego trudno obecnie wyobrazić sobie prace wykończeniowe w domu czy mieszkaniu. Ten plastyczno-elastyczny kit sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i precyzyjnie coś uszczelnić lub zamaskować niedoskonałości powierzchni. Nakładanie akrylu budowlanego jest zadaniem bardzo prostym i poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca. Poniżej znajdziecie, najpopularniejsze możliwości zastosowania preparatu oraz krótką instrukcję, jak nakładać akryl, a także wyjaśnienie ważnej kwestii: czy akryl nakładać przed czy po gruntowaniu.

akrylowanie 2

Akryl budowlany – zastosowanie i możliwości

Odpowiedź na pytanie o właściwości i zalety akrylu budowlanego jest niezwykle szeroka, a opisanie wszystkich jego możliwości zajęłoby bardzo dużo czasu. Warto zatem wiedzieć, że produkt ten przede wszystkim skutecznie wypełnia wszelkie rysy, spoiny i pęknięcia na ścianach czy suficie, a tym samym gwarantuje uzyskanie idealnie gładkiej i równiej powierzchni. Co więcej, akryl budowlany wykorzystać można także do uszczelniania naroży, połączeń w płytach gipsowo-kartonowych, a także listew wykończeniowych, sufitów podwieszanych, a nawet konstrukcji schodów, parapetów i szaf wnękowych.

Do tego świetnie współpracuje z farbami i nie przyczynia się do powstawania rys czy odbarwień na malowanej powierzchni. W większości wymienionych przypadków można wykorzystać produkt w wersji podstawowej, jak Akryl budowlany marki Den Braven, ale czasem warto sięgnąć po preparaty bardziej specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych miejsc (np. Akryl do płyt gk) oraz tzw. błyskawiczne, jak Akryl Natychmiast Malowalny Den Braven, który pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania na schnięcie i znacząco przyspieszyć prace.

Akryl budowlany – jak przygotować powierzchnię?

Aplikacja akrylu budowlanego nie jest sprawą skomplikowaną, jednak trzeba przestrzegać zasad wyznaczonych przez producenta. Najważniejszą z reguł jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli oczyszczenie jej, osuszenie i odtłuszczenie. Niektóre z rodzajów podłoża warto wcześniej również zagruntować.

Czy wiesz, że..

akryl budowlany nie zawsze trzeba nakładać na zagruntowaną powierzchnię?

Wszystko zależy od rodzaju podłoża, a dokładniej:

  • Bardzo chłonne i porowate materiały (np. beton komórkowy, gips czy piaskowiec) należy koniecznie zagruntować roztworem akrylu z wodą w stosunku 1:2

  • Pozostałe podłoża nie wymagają gruntowania i można od razu przystąpić do właściwej aplikacji. W razie wątpliwości odnośnie typu powierzchni warto przeprowadzić test przyczepności.

akrylowanie 3

Akryl budowlany – jak nakładać? Instrukcja krok po kroku

Oczyszczenie powierzchni z kurzu, pyłów, starych powłok malarskich itp. to istotna i zwykle najbardziej pracochłonna część prac, poprzedzających sam proces przed nakładaniem akrylu budowlanego. Drugi etap to sprawdzenie głębokości szczeliny (przy szczelinach do 10 mm stosunek jej szerokości do głębokości powinien wynosić 1:1), a także zabezpieczenie jej po bokach malarską taśmą maskującą. W następnej kolejności należy:

1. Naciąć końcówkę kartusza pod kątem 45 stopni, na szerokość szczeliny

2. Nakładać preparat jednostajnym ruchem

3. Wygładzić powierzchnię palcem lub szpachelką

4. Odczekać do całkowitego wyschnięcia akrylu i przystąpić do jego malowania (w przypadku klasycznych preparatów) lub od razu malować metodą „mokre na mokre” (w przypadku Akrylu Natychmiast Malowalnego Den Braven).

5. Cieszyć się idealnie wygładzoną i uszczelniona powierzchnią, bez żadnych rys, pęknięć i odbarwień.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE