Marki i kraje

Zastanawiasz się jak zamaskować pęknięcia na suficie? W takich sytuacjach, akryl sprawdzi się idealnie. Akryl budowlany to produkt, bez którego trudno obecnie wyobrazić sobie prace wykończeniowe w domu czy mieszkaniu. Ten plastyczno-elastyczny kit sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i precyzyjnie coś uszczelnić lub zamaskować niedoskonałości powierzchni. Nakładanie akrylu budowlanego jest zadaniem bardzo prostym i poradzi sobie z nim nawet osoba początkująca. Poniżej znajdziecie, najpopularniejsze możliwości zastosowania preparatu oraz krótką instrukcję, jak nakładać akryl, a także wyjaśnienie ważnej kwestii: czy akryl nakładać przed, czy po gruntowaniu. 

Akryl budowlany – zastosowanie i możliwości

Co to jest akryl budowlany i jakie ma zastosowanie? Odpowiedź na pytanie o właściwości i zalety akrylu budowlanego jest niezwykle szeroka, a opisanie wszystkich jego możliwości zajęłoby bardzo dużo czasu. Warto zatem wiedzieć, że produkt ten przede wszystkim skutecznie wypełnia wszelkie rysy, spoiny i pęknięcia na ścianach czy suficie, a tym samym gwarantuje uzyskanie idealnie gładkiej i równiej powierzchni. Co więcej, akryl budowlany wykorzystać można także do uszczelniania naroży, połączeń w płytach gipsowo-kartonowych, a także listew wykończeniowych, sufitów podwieszanych, a nawet konstrukcji schodów, parapetów i szaf wnękowych.

Do tego świetnie współpracuje z farbami i nie przyczynia się do powstawania rys czy odbarwień na malowanej powierzchni. W większości wymienionych przypadków można wykorzystać produkt w wersji podstawowej, taki jak akryl uniwersalny A325, albo ulepszonej np. akryl natychmiast malowalny A980, który pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania na schnięcie i znacząco przyspieszyć prace.

Akryl budowlany – jak przygotować powierzchnię?

Aplikacja akrylu budowlanego nie jest sprawą skomplikowaną, jednak trzeba przestrzegać zasad wyznaczonych przez producenta. Najważniejszą z reguł jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli oczyszczenie jej, osuszenie i odtłuszczenie. Niektóre z rodzajów podłoża warto wcześniej również zagruntować.

Czy wiesz, że..

akryl budowlany nie zawsze trzeba nakładać na zagruntowaną powierzchnię?

Wszystko zależy od rodzaju podłoża, a dokładniej:

  • Bardzo chłonne i porowate materiały (np. beton komórkowy, gips czy piaskowiec) należy koniecznie zagruntować roztworem akrylu z wodą w stosunku 1:2

  • Pozostałe podłoża nie wymagają gruntowania i można od razu przystąpić do właściwej aplikacji. W razie wątpliwości odnośnie typu powierzchni warto przeprowadzić test przyczepności. 

Akryl budowlany – jak nakładać? Instrukcja krok po kroku

Oczyszczenie powierzchni z kurzu, pyłów, starych powłok malarskich itp. to istotna i zwykle najbardziej pracochłonna część prac, poprzedzających sam proces przed nakładaniem akrylu budowlanego. Drugi etap to sprawdzenie głębokości szczeliny (przy szczelinach do 10 mm stosunek jej szerokości do głębokości powinien wynosić 1:1), a także zabezpieczenie jej po bokach malarską taśmą maskującą. W następnej kolejności należy:

  1. Naciąć końcówkę kartusza pod kątem 45 stopni, na szerokość szczeliny
  2. Nakładać preparat jednostajnym ruchem
  3. Wygładzić powierzchnię palcem lub szpachelką
  4. Odczekać do całkowitego wyschnięcia akrylu i przystąpić do jego malowania (w przypadku klasycznych preparatów) lub od razu malować metodą „mokre na mokre” (w przypadku akrylu natychmiast malowalnego).
  5. Cieszyć się idealnie wygładzoną i uszczelniona powierzchnią, bez żadnych rys, pęknięć i odbarwień.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść akryl w narożnikach?

28 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Wypełnianie dylatacji w posadzkach, na tarasach i balkonach

12 lip 2023
Top