ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Podłoga łączona - trwały sposób na połączenie różnych materiałów

Technikę łączenia różnych typów podłóg stosujemy nie tylko w przypadku progów, ale również we wszystkich tych miejscach, w których chcemy wydzielić przestrzeń o innej funkcji, np. aneks kuchenny czy miejsce wokół kominka. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić, otrzymując estetyczny i trwały efekt.

Łączenie podłóg to sposób wykończenia wnętrza, który wpływa na jego dwa istotne aspekty: estetykę i bezpieczeństwo. Powinno ono nie tylko harmonijnie współgrać z resztą wystroju mieszkania i wzmacniać efekt wizualny, ale również eliminować codzienne niebezpieczeństwo potknięcia się, czy zaczepienia o wystający element podłogi.

Po pierwsze: przestrzeń dylatacyjna

Przestrzeń dylatacyjna, to szczelina, którą koniecznie powinniśmy zachować pomiędzy łączonymi podłogami. Jest to istotne, ponieważ niezależnie od materiału, pod wpływem wilgotności powietrza, temperatury i nacisku każda podłoga “pracuje”, musi mieć więc odrobinę wolnego miejsca, w które będzie mogła się rozszerzać.

malowanie spray’em bez zacieków

Po drugie: techniki łączenia

Do wyboru mamy trzy techniki łączenia podłóg. Wszystkie uzależnione są od rodzaju powierzchni, jakie zamierzamy ze sobą połączyć.

Listwy podłogowe: Używane do łączenia ze sobą lub z innymi powierzchniami tzw. podłóg “pływających”, a więc przede wszystkim paneli podłogowych. Wykonane są z aluminium, tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Można je dostać w wielu kolorach i dopasować do łączonych ze sobą paneli. Listwę podłogową umieszczamy w szczelinie dylatacyjnej za pomocą kołków, szyny bazowej lub przyklejając ją, używając do tego na przykład kleju do listew i profili MONTAGEFIX-N.

Spoiny elastyczne: Wykorzystywane do łączenia płytek ceramicznych i drewnianych podłóg. Z powodu dużej elastyczności tego typu materiał świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności: w łazience lub kuchni. Występuje w postaci poliuretanowego lub MS-Polimerowego uszczelniacza, np. X-Polymer lub Tectane 2050, elastomerów lub półpłynnego korka i najczęściej dostępny jest w wielu kolorach i odcieniach, dzięki czemu można go łatwo dopasować do łączonych podłóg. Spoiną elastyczną wypełniamy kilkumilimetrową, wcześniej osuszoną i odtłuszczoną szczelinę dylatacyjną.

Korek: To najbardziej estetyczne rozwiązanie, jednak jego zastosowanie ogranicza się do połączeń w miarę stabilnych materiałów, czyli podłóg klejonych: powierzchni drewnianych i płytek. W związku z silnymi właściwościami izolacyjnymi, idealnie sprawdza się w łączeniu ogrzewanej posadzki z drewnianą podłogą. Wykonaną z korka listwę o odpowiedniej wysokości wklejamy w około 5-milimetrowej głębokości szczelinę dylatacyjną. Po montażu całość szlifujemy, lakierujemy i pokrywamy olejem. Dzięki temu listwa staje się praktycznie niewidoczna.

Warto pamiętać o…

Ostateczny efekt łączenia podłóg zależy w dużej mierze od dopasowania względem siebie grubości obu posadzek. Gładką powierzchnię najtrudniej będzie uzyskać w przypadku połączenia paneli i posadzki z płytek. W takiej sytuacji warto sięgnąć po listwę podłogową o półokrągłym profilu. Idealnie ukryje drobną różnicę w wysokości podłóg.

SERWISY PRODUKTOWE