ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Przyklejanie płyt kartonowo-gipsowych

Remont dotychczasowego mieszkania lub urządzanie nowego lokum to zadania, wiążące się z ogromem pracy i koniecznością podejmowania wielu decyzji. Jedną z ważniejszych kwestii jest rozsądne rozplanowanie pomieszczeń i wprowadzenie takich zmian konstrukcyjnych, aby wnętrza były maksymalnie funkcjonalne. Czasami oznacza to tylko wyrównanie ścian, czasem podzielenie przestrzeni dodatkową ścianką, a innym razem – stworzenie praktycznej wnęki czy dekoracyjnej zabudowy. W każdej z tych sytuacji pomocny okazuje się jeden materiał, czyli płyta kartonowo-gipsowa.

Jak montować płyty kartonowo gipsowe?

Płyty g-k to niezwykle popularny materiał wykończeniowy, ponieważ jest stosunkowo tani, łatwy w montażu i niezwykle uniwersalny. Najczęściej mocuje się go na ścianach, aby ukryć wszelkie nierówności czy szczeliny, a także wykorzystuje do wykonywania sufitów podwieszanych. Osadzając płyty na specjalnych profilach można także szybko i prosto postawić lekką ściankę działową lub stworzyć dekoracyjną półkę idealnie „wtopioną” w zwykłą ścianę salonu czy łazienki. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto jednak pamiętać, że sucha zabudowa musi być wykonana bardzo starannie i wykończona dobrej klasy produktami, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się na niej pęknięcia oraz rysy.

Jak zatem zabrać się do pracy? Pierwszy etap to przyklejanie płyt gipsowo kartonowych. Najlepiej użyć do tego kleju gipsowego, który nakłada się plackami od grubości ok. 2 cm i średnicy ok. 10 cm i do nich dociska płyty. Za każdym razem należy sprawdzić pion przy użyciu poziomicy, ponieważ w innym przypadku efekt końcowy może być daleki od ideału. Jeżeli klejenie wydaje wam się mało precyzyjne i boicie się, że konstrukcja nie będzie trzymała pionu to alternatywą jest montaż płyt kartonowo gipsowychz wykorzystaniem specjalnych profili.Tego typu metoda sprawdza sięrównież w przypadku zabudowy ścian o dużych nierównościach, podczas montażu sufitów podwieszanych czy tworzenia dekoracyjnych półek bądź osłon na rury lub przewody. Najważniejszym etapem podczas pracy jest tutaj stworzenie metalowego stelaża ze wspomnianych profili, a następnie przykręcenie do nich regipsów, zaczynając od dolnej części ściany. 

Depositphotos 91268980 s 2019

Prace wykończeniowe

Kiedy już wszystkie płyty kartonowo-gipsowe zostaną zamontowane na stelażu lub też przyklejone do ściany, przychodzi czas na kolejny etap - wykańczanie. Chodzi tutaj o ukrycie mocowań oraz o zamaskowanie szczelin na styku poszczególnych elementów, czyli tzw. spoinowanie płyt g-k. Dzięki takiemu zabiegowi cała płaszczyzna będzie idealnie gładka i po pomalowaniu będzie prezentowała się nadzwyczaj elegancko. Warto jednak pamiętać, że konstrukcje z regipsów w naturalny sposób pracują i aby uniknąć związanych z tym pęknięć materiału, połączenia płyt g-k muszą być uszczelnione przy pomocy produktów nie tylko trwałych, ale również trwale elastycznych.

Najlepiej wykorzystać do tego  plastyczno-elastyczne kity uszczelniający na bazie wodnej dyspersji akrylowej, takie jak Akryl do płyt g-k marki Den Braven.Produkt ten tworzy mocne i trwale elastyczne wiązanie odporne na spękania i rysy skurczowe, a do tego nie powoduje korozji metalowych elementów – narożników, profili czy wkrętów mocujących. Innymi propozycjami, które świetnie sprawdzą się w przypadku spoinowana płyt są innowacyjne akryle z serii Bostik Perfect Seal, np. Akryl Extra - produkt o podwyższonym poziomie elastyczności do miejsc szczególnie narażonych na pracę materiałów (domy drewniane, strychy, poddasza, itp.), Akryl Szpachlowy Szybki -szlifowalny uszczelniacz akrylowy do spoinowania połączeń liniowych pomiędzy płytami G-K, maskowania łbów wkrętów, spoinowania rys i pęknięć.lub Akryl Mokro na Mokro. Ten ostatni jest szczególnie wart uwagi ze względu na fakt, że można go malować już bezpośrednio po nałożeniu. Świetnie sprawdzi się zatem w przypadku szybkich metamorfoz wnętrz.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE