ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Skuteczna hydroizolacja łazienki, balkonu i tarasu z wykorzystaniem systemu izolacji podpłytkowych

W naszych domach i mieszkaniach znajdują się miejsca, które wyjątkowo narażone są na szkodliwe działanie wody – na przykład balkony, tarasy czy łazienki. Stąd należy przyłożyć szczególną uwagę do tego, aby zabezpieczyć je przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Jednym z najlepszych sposobów na to jest hydroizolacja podpłytkowa, gdyż o doskonałej szczelności podłoża nie decyduje jego wierzchnia warstwa, lecz to, co się znajduje tuż pod nią. Czym różnią się od siebie skuteczna izolacja balkonu, izolacja tarasu oraz izolacja łazienki i jakie systemy izolacji podpłytkowych mamy do dyspozycji w tych miejscach?

W przypadku balkonów w mieszkaniach, głównym celem hydroizolacji jest zabezpieczenie sąsiednich pomieszczeń przed zawilgoceniem powstałym w naszym miejscu zamieszkania. Jeżeli mamy do czynienia z tarasem, to hydroizolacja podpłytkowa ma na celu ochronę pomieszczenia znajdującego się pod nim. Ostatnią kwestią jest łazienka, w której wilgoć pojawia się cały czas. W takim wypadku, izolacja musi odpierać zbierającą się w tym pomieszczeniu wodę, by w konsekwencji nie powstawały zawilgocenia i wykwity. W jaki sposób zastosować system hydroizolacji podpłytkowych w każdym z tych miejsc?

Hydroizolacja balkonu

Jeżeli chodzi o balkon, najpierw musimy wytworzyć tzw. mostek sczepny dla kolejnej warstwy, którą będziemy układać - tym przypadku będzie to warstwa hydroizolacji. W następnym etapie układamy warstwę hydroizolacji podpłytkowej - najczęściej robimy to w pierwszej warstwie. Potem kładziemy taśmę hydroizolacyjną - BOSTIK SanitaryBand Extra. Dzięki temu miejsca gdzie najwięcej i najdłużej rezyduje wilgoć – takie jak kąt pomiędzy podłogą, a ścianą balkonu – będą jak najdokładniej doszczelnione. Taką taśmę wklejamy w pełni utwardzoną zaprawę. Następnie zakrywamy ją produktem, który użyliśmy wcześniej – na przykład ARDATEC 2K FLEX, ARDATEC 1K FLEX lub TURBOTEC 2K+ czy AQUA BLOCKER od Bostik.

Pamiętajmy, że przeważnie zostawia się około 1 cm wolnej przestrzeni w miejscu zgięcia niezakrytej taśmy hydroizolacyjnej – ten punkt będzie w późniejszym czasie zakryty klejem. Po nałożeniu drugiej warstwy, nie musimy robić nic więcej, gdyż powierzchnia gotowa jest do klejenia płytek. Warto jedynie pamiętać, że przy stosowaniu masy uszczelniającej AQUA BLOCKER, powierzchnia po pełnym wyschnięciu jest gładka i śliska, więc nie ma możliwości, żeby klej do płytek sam się przyczepił. Trzeba więc wytworzyć mostek sczepny, czyli wykorzystać grunt – na przykład BOSTIK GRIP A936 XPRESS - który został opracowany właśnie dla takich niechłonnych i gładkich powierzchni. Po wykonaniu tych prac, przyszedł czas na fugowanie. Jest to krok, który nie dopuszcza do przesiąkania wilgoci pod płytkę oraz przenosi też obciążenie. W tym celu można wykorzystać jeden z wielu naszych silikonów, dopasowanych do danego koloru wybranych płytek. 

hydroizolacja podlogi

 

Hydroizolacja tarasu

Hydroizolacja tarasu to temat nieco trudniejszy od izolacji balkonu. W przypadku tego drugiego, nie musimy się martwić pomieszczeniem pod spodem, dla którego taras stanowi dach. Pierwsze prace przy izolacji tego miejsca są także inne, lecz wykorzystywane są podobne produkty. Mamy zatem kolejno: płytę betonową, pierwszą warstwę doszczelniającą, a następnie nakładamy na nią izolację. Jeżeli taras jest dachem dla pomieszczenia poniżej, to powinniśmy go na tyle ocieplić, by uniknąć strat ciepła w tym pomieszczeniu. Stąd też istotny jest styropian, na który nakładana najczęściej folia budowlana, która jest kolejną warstwą izolacyjną. Folię i styropian należy docisnąć, najlepiej wykorzystując do tego jastrychy – na przykład TECHNIS C560 RAPID od Bostik. Jest on odporny na wilgoć i osiąga bardzo dobrą wytrzymałość, nawet na zewnątrz. Warto pamiętać, że musimy wykonać niewielki spad, gdyż należy umożliwić wodzie spływanie z powierzchni tarasu. Na utwardzony jastrych nakładamy hydroizolację, wybierając przykładowo ARDATEC 2K FLEX czy ARDATEC 1K FLEX. Kolejne kroki już są takie same, jak w przypadku izolacji balkonu. 

Hydroizolacja łazienki

W przypadku hydroizolacji łazienki, na przykład umiejscowionej w domu jednorodzinnym, na początek na podłoże betonowe układamy izolację termiczną w postaci styropianu i folii budowlanej. Kolejną warstwą jest ogrzewanie podłogowe lub zbrojenie, a następnie jastrych. Następnym krokiem jest masa samopoziomująca, służąca do tego, aby wyrównać i wygładzić podłoże. Dopiero po wykonaniu tych czynności aplikujemy hydroizolację – ARDATEC FLEXDICHT, ARDATEC 2K FLEX, ARDATEC 1K FLEX, TURBOTEC 2K+ LUB AQUA BLOCKER. W momencie, gdy dwie warstwy są już gotowe, przechodzimy do prac wykończeniowych, czyli układania ceramiki, płytek lub paneli LVT. W tej sytuacji nie musimy już stosować kleju odpornego na warunki atmosferyczne, dlatego możemy wykorzystać produkt dedykowany dla łazienek. Dobieramy go pod kątem formatu i rodzaju płytek. Kiedy ułożymy już płytki, fugujemy połączenia w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią, wykorzystując na przykład ARDACOLOR FLEX.

Hydroizolacja podpłytkowa spełnia bardzo ważną funkcję, chroniąc miejsca najmocniej narażone na wilgoć przed przenikaniem wody, skutkującym pojawieniem się grzyba lub pleśni. Właściwie zabezpieczone balkony, tarasy czy łazienki pozwolą cieszyć się czystą i bezpieczną przestrzenią, a z pomocą przychodzą systemy izolacji podpłytowych Bostik, doskonale chroniąc przed wodą na zewnątrz, jak w wewnątrz budynków.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE