ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Trwałe i bezpieczne uszczelnianie kuchni

Wiele osób podziela opinię, że kuchnia to prawdziwe serce domu. W końcu nic tak nie jednoczy rodziny, jak wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Kiedy jednak przychodzi do remontu kuchni to zwykle okazuje się, że ulubione pomieszczenie domowników staje się tym najmniej lubianym. Wszystko za sprawą specyficznych wymagań tego wnętrza i konieczności znalezienia produktów, które nie tylko będą dobrze wyglądały, ale przede wszystkim pozwolą na zachowanie higienicznej czystości, będą odporne na działanie wody, brudu i detergentów. Zasada ta w równym stopniu dotyczy zarówno mebli, sprzętu AGD i płytek, jak i chemii budowlanej, w tym farb, lakierów i uszczelniaczy. Dzisiaj weźmiemy pod lupę ostatni z tych artykułów i podpowiemy, jaki silikon wybrać w sytuacji, gdy czeka nas remont kuchni.

5przerobione 250

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nie da się ukryć, że kuchnia to pomieszczenie bardzo wymagające. Musi być:

  • maksymalnie funkcjonalna,

  • łatwa do utrzymania w czystości

  • bezpieczna dla użytkowników.

Pogodzenie tych trzech kwestii nie jest łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w tym wnętrzu ciągle korzysta się z wody, która uwielbia wnikać we wszelkie zakamarki, tworząc nieestetyczne zacieki czy powodując rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Nawet mało doświadczony majsterkowicz zdaje sobie jednak sprawę, że uszczelnienie newralgicznych miejsc na planie pomieszczenia pozwoli w dużym stopniu wyeliminować podobne problemy. Nie można zrobić tego jednak pierwszym z brzegu silikonem, ponieważ efekt może odbiegać od oczekiwań.

Trzeba wybrać preparat dedykowany konkretnie tej przestrzeni, jak na przykład Bostik Perfect Seal KUCHNIA. Zaletą tego typu produktów jest ich prosty skład chemiczny, bezpieczeństwo stosowania i wysoka odporność. Silikon w kuchni musi przecież przetrwać ciągły kontakt z wilgocią i środkami czyszczącymi, zabezpieczyć brzegi zlewozmywaka czy ociekacza przed przenikaniem wody oraz rozwojem grzybów i pleśni, a także być na tyle neutralny, by można było stosować go w miejscach narażonych na kontakt z żywnością.

Ważne jest także, aby wybrany uszczelniacz sprawdzał się przy spoinowaniu armatury, ścian i blatów kuchennych, wykonanych z różnych materiałów - począwszy od tynków i innych podłoży mineralnych, przez ceramikę, lakierowane drewno, po szkło i stal.

Zrób to sam, czyli uszczelnianie dla poczatkujących

nowa linia perfect seal 2 250

Kiedy już mamy wybrany silikon sanitarny o neutralnym składzie, można przystąpić do dzieła i nałożyć preparat płynnym, zdecydowanym ruchem prosto do oczyszczonej i zabezpieczonej taśmą szczeliny. Trzeba jednak pamiętać, że zakres prac uszczelniających nie musi ograniczać się tylko do spoinowania zlewozmywaka oraz blatów. Warto poszerzyć go o wszystkie miejsca na styku ścian, mebli i sprzętów AGD, szczególnie zmywarki, okapu czy kuchenki. Dzięki temu rozlana podczas zmywania lub gotowania woda, tłuszcz, kipiąca zupa czy inna ciecz nie wnikną w meble, powodując ich zawilgocenie, rozpulchnienie lub całkowite zniszczenie.

Silikon neutralny zwykle dostępny jest w formie wygodnego kartusza o dość znacznej pojemności, więc opakowanie na pewno starczy na większą część prac remontowych w kuchni. Wracając jednak do samej aplikacji – po dokładnym wypełnieniu spoiny uszczelniaczem, bardzo ważne jest odpowiednie wykończenie fugi, dzięki czemu będzie ona mocna, gładka i trwała. Dobrze jest zatem spryskać ją specjalnym finisherem, takim jak Bostik Gładka Fuga, a następnie usunąć nadmiar silikonu palcem lub wygodna szpachelką Bostik. Należy nadać spoinie taki kształt, aby woda mogła po niej swobodnie spływać. Kuchnia zostanie tym samym perfekcyjnie uszczelniona i żadna wilgoć czy rozlane inne płyny nie będą miały wpływu na jaj wygląd i funkcjonalność.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE