ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Układanie mozaiki w łazience

Zaprojektowanie praktycznej, a zarazem stylowej łazienki to duże wyzwanie. Istnieje jednak kilka patentów, które pozwalają na osiągnięcie ciekawego efektu dekoracyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Takim rozwiązaniem jest bez wątpienia mozaika szklana bądź ceramiczna i dlatego też coraz częściej gości ona w naszych łazienkach. Podpowiadamy jak sprawnie i estetycznie wykonać prace z jej wykorzystaniem.

Misterna układanka z kolorowych kwadratów, lustrzanych kropli, wyrazistych heksagonów czy niezwykle modnej koniczyny marokańskiej równie pięknie prezentuje się na ścianach, jak i na podłodze. Co więcej, dobrej jakości mozaika łazienkowa nadaje się również do montażu w miejscach mokrych i wilgotnych, więc można wykorzystać ją pod prysznicem, a nawet wewnątrz brodzika czy basenu.

Ukladanie mozaiki w lazience 1

Klejenie mozaiki szklanej – o czym pamiętać przed montażem?

Jeżeli marzą wam się płytki ceramiczne w formie mozaiki to musicie wiedzieć, że efekt końcowy zależy nie tylko od wybranego wzoru, ale w równie dużym stopniu od dokładności montażu. W dzisiejszych czasach na szczęście nie trzeba układać każdej kostki osobno, ponieważ mozaiki dostępne są w formie dużych plastrów, połączonych siatką lub specjalną taśmą papierową. Zawsze jednak trzeba sprawdzić, czy wszystkie elementy ułożone są na podkładzie symetrycznie, czy są równej wielkości i nie są uszkodzone. Gdyby na jakimś plastrze trafiła wam się jedna lub dwie felerne kostki to sytuację da się uratować. Po prostu trzeba taki fragment wyciąć i na etapie klejenia zastąpić go innym, na przykład z niewykorzystanej części innego plastra.

Ukladanie mozaiki w lazience 2

Mozaika szklana - jak kłaść?

Kiedy już sprawdzicie jakość mozaiki i uznacie, że wszystko jest w porządku, możecie przystąpić do klejenia mozaiki szklanej. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża – musi ono być czyste, suche i stabilne. W następnej kolejności należy je zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym, innym do podłoży chłonnych (Ardagrip Classic), a innym dla niechłonnych (Ardagrip Xpress). Po zagruntowaniu przychodzi czas na najważniejszy etap prac – jest nim nałożenie zaprawy klejowej oraz ułożenie mozaiki. W tym momencie kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego kleju do mozaiki szklanej, ponieważ od niego zależy stabilność i trwałość ułożonej kompozycji.

W przypadku plastrów z drobnymi elementami ceramicznymi najlepiej sprawdzają się cienkowarstwowe, wysoko elastyczne odkształcalne zaprawy klejące w klasie C2TES1, takie jak Bostik Ardaflex® Flexmörtel lub Bostik Ardaflex® Marmor. Tego typu produkty należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, mieszając je z wodą w odpowiednich proporcjach. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji, odczekaniu kilku minut i ponownym zamieszaniu masy, można przystąpić do pracy. Zaprawę należy nakładać bardzo cienką warstwą (3-4 mm), wykorzystując do tego grzebień o drobnych zębach, a panel z mozaiką układać bardzo precyzyjnie, dociskając je lekko gumową lub styropianową pacą. Kolejne arkusze muszą być dopasowane do siebie bardzo dokładnie, a ich położenie warto sprawdzać poziomicą. Wówczas będziecie mieli pewność, że efekt końcowy będzie perfekcyjny.

Ukladanie mozaiki w lazience 3

Na koniec: fugowanie

Ostatnim krokiem do idealnej, szklanej mozaiki w łazience jest spoinowanie. Z tym etapem należy poczekać do całkowitego utwardzenia się zaprawy, czyli zwykle minimum 24 godziny od ukończenia montażu płytek. Fuga do mozaiki szklanej – szczególnie tej ułożonej w łazience lub innym mokrym miejscu - powinna być odporna na zabrudzenia, pleśń, wykwity i różnego rodzaju detergenty. Najlepiej wybrać zaprawy elastyczne (Ardacolor Flex) lub epoksydowe (Ardacolor Xtrem Easy), a w kwestii koloru zdać się na własny gust i upodobania.

Podczas spoinowania mozaiki ważne jest natomiast, aby zaprawa fugowa była nałożona bardzo precyzyjnie i wypełniła wszystkie szczeliny między poszczególnymi elementami. Usuwając nadmiar preparatu warto natomiast pamiętać, by robić to po przekątnej względem spoin, wykorzystując do pracy miękką i wilgotną gąbkę. Postępując inaczej można niechcący wymyć zbyt dużą ilość fugi i zepsuć cały efekt dekoracyjny. W przypadku, kiedy mozaika wykorzystana została w miejscach narażonych na kontakt z wilgocią np. wokół umywalki, na styku brodzika czy sanitariatów, do wykonania spoiny warto wykorzystać uszczelniacz silikonowy, który dokładnie zabezpieczy przed przenikaniem wilgoci. Najlepiej do tego celu zastosować silikon sanitarny np. Silikon Sanitarny Extra, który dodatkowo jest wzbogacony w preparat grzybobójczy i jest odporny na działanie detergentów.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE