ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Układanie nowych płytek na starych

Wymiana płytek ceramicznych należy do najczęstszych zadań, z którymi musimy zmierzyć się w czasie remontu łazienki, kuchni czy przedpokoju. Nie zawsze musi wiązać się ze skuwaniem starej okładziny. Możliwe jest bowiem ułożenie nowej glazury czy terakoty na poprzednich płytkach. Kiedy można zastosować tę metodę i jak powinny przebiegać prace?

ukladanie nowych plytek 2

Kiedy zdecydować się na przyklejanie płytek na płytki?

Planując wymianę płytek ceramicznych na ścianach czy podłodze, od razu mamy przed oczami perspektywę skuwania istniejącej okładziny. Wiąże się to niestety ze sporym bałaganem, a także dodatkowym czasem i kosztami. Istnieje sposób, aby uniknąć kurzu i gruzu – można rozważyć ułożenie nowej warstwy na starej. Podstawą jest stabilność przyklejonych dawniej płytek. Ocenimy to, delikatnie ostukując ich powierzchnię, np. drewnianym trzonkiem młotka. Jeśli w którymś miejscu wydadzą głuchy odgłos, oznacza to, że dana płytka się odspoiła i należy ją usunąć. W przypadku gdy okaże się, że stare płytki słabo trzymają się na większej powierzchni, lepiej zrezygnować z przyklejania płytek na płytki.

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że rozwiązanie to wiąże się ze zmianą poziomu posadzki i pogrubieniem ścian. Nie tylko minimalnie pomniejsza to pomieszczenie, ale też może prowadzić do pewnych kolizji. Standardowo stosowane płytki gresowe mają najczęściej grubość 5-12 mm, do tego trzeba doliczyć warstwę zaprawy klejowej (zwykle 2-5 mm). Trzeba więc dokładnie sprawdzić, na jakiej wysokości osadzone jest skrzydło drzwiowe i czy wystające ze ścian rurki instalacji np. wodnej nie okażą się za krótkie.

Jak przygotować podłoże?

Kluczem do trwałości posadzki lub wykończenia ściany płytkami ułożonymi na starej okładzienie jest właściwe przygotowanie podłoża. Rozpocząć trzeba od dokładnego oczyszczenia podłoża i usunięcia wszelkich niestabilnych lub uszkodzonych elementów. To samo dotyczy kruszącej się starej fugi. Wolną przestrzeń, powstałą po usuniętych pojedynczych płytkach, trzeba wypełnić zaprawą wyrównującą. Jeśli poprzednia warstwa wykończeniowa miała gładką powierzchnię, warto ją zmatowić np. papierem ściernym. Następnie pokrywamy ją preparatem gruntującym, co zwiększy przyczepność podłoża. Do układania nowej glazury czy terakoty można przystąpić po wyschnięciu gruntu (według wskazówek producenta). Warto sięgnąć np. po Bostik Ardagrip Xpress – primer na bazie dyspersji akrylowej przeznaczony na gładkie i niechłonne podłoża.

ukladanie nowych plytek2

Dobierz dobry klej do klejenia płytek na płytki

Wybierając produkt do mocowania płytek, zwróć uwagę, czy producent dopuszcza przyklejanie płytek na płytki. Zastosować można elastyczne cienkowarstwowe zaprawy cementowe (np. Bostik Ardaflex Turbo) lub specjalne kleje na bazie żywicy epoksydowej (Bostik Ardaflex Xtrem). Szczególnie zalecane są zaprawy o zwiększonej przyczepności początkowej, jak np. Bostik MC210 Plus. Nową okładzinę dobrze jest mocować tzw. metodą kombinowaną. Spód płytki pokrywamy zaprawą przy użyciu gładkiej strony pacy, natomiast na podłożu klej rozprowadzamy zębatą stroną narzędzia. Po ułożeniu należy ostukać płytki w celu dokładnego rozprowadzenia spoiwa. Po upływie 24 godzin można przystąpić do fugowania.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE