ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Układanie nowych płytek na starych

Wymiana płytek ceramicznych należy do najczęstszych zadań, z którymi musimy zmierzyć się w czasie remontu łazienki, kuchni czy przedpokoju. Nie zawsze musi wiązać się ze skuwaniem starej okładziny. Możliwe jest bowiem ułożenie nowej glazury czy terakoty na poprzednich płytkach. Kiedy można zastosować tę metodę i jak powinny przebiegać prace?

ukladanie nowych plytek 2

Kiedy zdecydować się na przyklejanie płytek na płytki?

Planując wymianę płytek ceramicznych na ścianach czy podłodze, od razu mamy przed oczami perspektywę skuwania istniejącej okładziny. Wiąże się to niestety ze sporym bałaganem, a także dodatkowym czasem i kosztami. Istnieje sposób, aby uniknąć kurzu i gruzu – można rozważyć ułożenie nowej warstwy na starej. Podstawą jest stabilność przyklejonych dawniej płytek. Ocenimy to, delikatnie ostukując ich powierzchnię, np. drewnianym trzonkiem młotka. Jeśli w którymś miejscu wydadzą głuchy odgłos, oznacza to, że dana płytka się odspoiła i należy ją usunąć. W przypadku gdy okaże się, że stare płytki słabo trzymają się na większej powierzchni, lepiej zrezygnować z przyklejania płytek na płytki.

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że rozwiązanie to wiąże się ze zmianą poziomu posadzki i pogrubieniem ścian. Nie tylko minimalnie pomniejsza to pomieszczenie, ale też może prowadzić do pewnych kolizji. Standardowo stosowane płytki gresowe mają najczęściej grubość 5-12 mm, do tego trzeba doliczyć warstwę zaprawy klejowej (zwykle 2-5 mm). Trzeba więc dokładnie sprawdzić, na jakiej wysokości osadzone jest skrzydło drzwiowe i czy wystające ze ścian rurki instalacji np. wodnej nie okażą się za krótkie.

Jak przygotować podłoże?

Kluczem do trwałości posadzki lub wykończenia ściany płytkami ułożonymi na starej okładzienie jest właściwe przygotowanie podłoża. Rozpocząć trzeba od dokładnego oczyszczenia podłoża i usunięcia wszelkich niestabilnych lub uszkodzonych elementów. To samo dotyczy kruszącej się starej fugi. Wolną przestrzeń, powstałą po usuniętych pojedynczych płytkach, trzeba wypełnić zaprawą wyrównującą. Jeśli poprzednia warstwa wykończeniowa miała gładką powierzchnię, warto ją zmatowić np. papierem ściernym. Następnie pokrywamy ją preparatem gruntującym, co zwiększy przyczepność podłoża. Do układania nowej glazury czy terakoty można przystąpić po wyschnięciu gruntu (według wskazówek producenta). Warto sięgnąć np. po Bostik Ardagrip Xpress – primer na bazie dyspersji akrylowej przeznaczony na gładkie i niechłonne podłoża.

ukladanie nowych plytek2

Dobierz dobry klej do klejenia płytek na płytki

Wybierając produkt do mocowania płytek, zwróć uwagę, czy producent dopuszcza przyklejanie płytek na płytki. Zastosować można elastyczne cienkowarstwowe zaprawy cementowe (np. Bostik Ardaflex Turbo) lub specjalne kleje na bazie żywicy epoksydowej (Bostik Ardaflex Xtrem). Szczególnie zalecane są zaprawy o zwiększonej przyczepności początkowej, jak np. Bostik MC210 Plus. Nową okładzinę dobrze jest mocować tzw. metodą kombinowaną. Spód płytki pokrywamy zaprawą przy użyciu gładkiej strony pacy, natomiast na podłożu klej rozprowadzamy zębatą stroną narzędzia. Po ułożeniu należy ostukać płytki w celu dokładnego rozprowadzenia spoiwa. Po upływie 24 godzin można przystąpić do fugowania.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE