ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Uszczelniacze okiem amatora – jak wybrać najlepszy produkt do konkretnego pomieszczenia?

Najnowsza linia uszczelniaczy Bostik Perfect Seal

Piękny i zadbany dom to z pewnością największe marzenie wielu z Was. Nic więc dziwnego, że kiedy wreszcie uda Wam się kupić lub zbudować swoje własne cztery kąty to od razu chcecie zabrać się za prace wykończeniowe i aranżacyjne. Z głową pełną pomysłów, a także wizją perfekcyjnie urządzonego wnętrza, idealnie gładkich ścian i precyzyjnie uszczelnionej łazienki udajecie się do marketu budowalnego i tam … pierwotny poziom euforii często opada. Właśnie z myślą, by uniknąć takich momentów stworzona została najnowsza linia uszczelniaczy Bostik Perfect Seal.

Teoretycznie bowiem wiecie, że potrzebujecie uszczelniacza, akrylu i kleju, ale widok półek uginających się pod ich ciężarem może przytłoczyć i zniechęcić do pracy. Wyboru nie ułatwia także analiza składu i właściwości preparatów, ponieważ ich karta techniczna zwykle jest długa, skomplikowana i napisana językiem zrozumiałym tylko dla profesjonalistów. W takiej sytuacji wielu z Was całkowicie się poddaje i rezygnuje z samodzielnego remontu lub po prostu bierze pierwszy z brzegu produkt, a potem męczy się z jego aplikacją lub pomstuje w domu na efekt końcowy. Najnowsza linia Bostik Perfect Seal przełamuje te schematy i oferuje produkty z czytelną etykietą i prostym opisem ułatwiający wybór odpowiedniego uszczelniacza.

Uniwersalność – za i przeciw

nowa linia perfect sealFirma Bostik wyszła naprzeciw oczekiwaniom majsterkowiczów-amatorów i wzbogacają swoją ofertę o serie produktów uniwersalnych, dedykowanych różnym przestrzeniom. Prym niosą w nich uszczelniacze i silikony, czyli preparaty idealnie nadające się do drobnych prac remontowych i naprawczych w całym domu. Tego typu produkty są trwałe, odporne i dostępne w wygodnych kartuszach, dzięki czemu z powodzeniem możemy aplikować je samodzielnie. Mówiąc krótko: wydają się być idealnym rozwiązaniem nawet dla osób niedoświadczonych i rozpoczynających swoją przygodę z remontem lub urządzaniem domu. W praktyce uniwersalność większości uszczelniaczy jest jednocześnie ich atutem i wadą. Zastosować je można bowiem wszędzie, ale kosztem spełnienia indywidualnych wymagań konkretnej przestrzeni. Satysfakcja i duma z przeprowadzenia prac we własnym zakresie będzie zatem ogromna, jednak efekt końcowy nie zawsze do końca profesjonalny i perfekcyjny.

Samodzielnie, perfekcyjnie, zawodowo

Czy jest zatem sposób, na znalezienie idealnych uszczelniaczy bez konieczności żmudnej analizy składu, przeglądania setek opakowań na sklepowych półkach i pełnego frustracji zastanawiania się nad możliwymi wadami produktu? Oczywiście! Trzeba zacząć od określenia swoich potrzeb, a potem postawić na różne preparaty, jednak pochodzące z tej samej rodziny produktów, np. z najnowszej linii Bostik Perfect Seal.

W przypadku tych uszczelniaczy zasada doboru jest niezwykle prosta i mówi: „1 obszar zastosowania to 1 dedykowany produkt”. Oznacza to, że jeżeli planujecie prace w kuchni to sięgacie po kartusz silikonu neutralnego „KUCHNIA”, który jest nie tylko skuteczny, ale również przeznaczony do miejsc narażonych na kontakt z żywnością. Kiedy chcecie uszczelnić prysznic, umywalkę lub toaletę to nie głowicie się nad zawartością zbędnych wypełniaczy czy szkodliwych substancji, ale sięgacie po Bostik Perfect Seal „ŁAZIENKA”. Podobnie jest z dachem i trasem lub też z akrylem budowlanym – na opakowaniu produktów Bostik wyraźnie zaznaczone jest, którym powierzchniom są one dedykowane, jakie mają szczególne właściwości (np. akryl natychmiast malowalny, plastyczno-elastyczny, szlifowalny) i jak je aplikować. Wszystkie najbardziej potrzebne Wam informacje widać już zatem na pierwszy rzut oka.

Co więcej, do nowej linii uszczelniaczy Perfect Seal dodane zostały dodatkowe pozycje, takie jak spray „Gładka fuga” i specjalna szpachelka ułatwiająca pracę i wykonanie idealnie gładkiego i równego wypełnienia. Zamiast zatem tracić czas na przeglądanie zawartości sklepowych półek i czytanie niezrozumiałego składu, możecie od razu sięgnąć po wysokiej jakości produkty o jasnym przeznaczeniu i zaraz po powrocie do domu samodzielnie remontować i urządzać własne cztery kąty. A potem rozkoszować się widokiem idealnie gładkich ścian czy pięknej fugi w łazience i jednocześnie czuć ogromną satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Zobacz także:

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE