ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Wiosenne naprawy dachu i rynien z użyciem polimerów

Coraz częściej możemy cieszyć się wiosennym słońcem, a co za tym idzie rozpocząć wiele zewnętrznych prac remontowych. Choć tegoroczna zima nie należała do najostrzejszych, to wcale nie oznacza, że nie odcisnęła swego śladu na kondycji naszego domu. Szczególnego przeglądu wymagają zwłaszcza pokrycie dachu oraz orynnowanie. Ich zły stan może bowiem przynieść w przyszłości szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

kontrola rynien

Zima, ze swoimi niskimi temperaturami, śniegiem czy silnym wiatrem, każdego roku naraża nasz dach oraz system rynnowy na uszkodzenia. Niestety, nie wszystkie awarie są widoczne na pierwszy rzut oka dlatego, aby je zdiagnozować, potrzebne są solidne oględziny. Jest to bardzo istotna czynność, gdyż nawet najmniejsza usterka może okazać się brzemienna w skutkach.

Oględziny i naprawa dachu

Działania rozpoczynamy od sprawdzenia stanu łączeń pokrycia dachowego, połaci zawierających wystające części oraz kołnierzy okien dachowych. Jednym z najczęstszym uszkodzeń, które możemy w ten sposób napotkać, są poluzowane mocowania obróbek blacharskich. Najczęściej są one wynikiem:

 • zagrzybienia,
 • popękania,
 • wykruszenia się silikonu.

W ich naprawie pomoże nam uszczelniacz-klej powstały na bazie HD Polimeru X-POLYMER Dach. Produkt ten cechuje się przede wszystkim elastycznością, wytrzymałością na działanie:

 • skrajnej temperatury,
 • wody,
 • pleśni i grzybów

oraz maksymalną przyczepnością do większości podłoży budowlanych o różnorodnej strukturze.

Preparat X-Polimer Dach jest odporny na korozję w kontakcie z metalami, dzięki czemu może być stosowany do:

 • blach powlekanych,
 • miedzi,
 • aluminium,
 • cynku.

Ponadto wykazuje wysoką wytrzymałość mechaniczną, która chroni go przed drganiami, wibracjami oraz „ruchami" materiałów budowlanych. Polimer do blach jest gotowy do natychmiastowego użytku, a po utwardzeniu może zostać pomalowany farbami emulsyjnymi.

przegląd rynien

Dodatkowym produktem, który wzmocni zabezpieczenie naszego blaszanego pokrycia dachowego, jest samoprzylepna taśma izolacyjna na bazie bitumów i żywic syntetycznych – Aluband. Jest ona wyposażona w aluminiowy film ochronny, zapewniający trwałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w skutek naprężenia oraz uderzeń.

Oględziny i naprawa orynnowania

Po zakończeniu wszystkich powyższych czynności bierzemy pod lupę system orynnowania. Aby prawidłowo odprowadzał on wodę z dachu musimy mieć pewność, że jest nie tylko drożny i szczelny, ale także odpowiednio zamocowany.

W tym celu opróżniamy rynny oraz rury spustowe z zalegających w nich gałęzi oraz liści, a następnie szukamy ubytków odpowiedzialnych za przecieki. Jak zlokalizować je najprościej? Otóż wystarczy zatkać wszystkie otwory odpływowe i nalać do rynny wodę. Jeśli, szczególnie na łączeniach pojawią się krople, oznacza to, że musimy naprawić uszkodzenia.

Produktem, który pozwoli nam szybko się ich pozbyć, jest nasz kauczukowy kit dekarski Elast-O-Rub. Został on stworzony na bazie kauczuku S-EB-S, który pozbawiony jest wad typowych dla uszczelniaczy silikonowych.

W przeciwieństwie do nich jest bowiem bardziej odporny na grzyby i pleśń oraz charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do większości podłoży budowlanych. Ponadto kauczukowa formuła Elast-O-Rub zapobiega jego spływaniu, nie powoduje powstania rys skurczowych oraz pęknięć. Gwarancję solidnego zamocowania rynien da nam z kolei klej-uszczelniacz Meta-Seal.

Jest to jednoskładnikowa, trwale elastyczna substancja na bazie MS Polimeru, która świetnie sprawdzi się w:

 • mocowaniu,
 • łączeniu
 • uszczelnianiu rynien, blach i tym podobnych elementów.

Dodatkowo uszczelniacz-klej Meta-Seal charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz łatwością aplikacji.

 

Jeżeli marzy nam się dom nienagannie spełniający swoje funkcje, to w żadnym wypadku nie powinnyśmy zbagatelizować znaczenia wiosennego przeglądu dachu oraz rynien. Pomocna przy tym zadaniu może okazać się nie tylko sama wiedza, ale także odpowiednio skompletowana gama produktów. Takie zaplecze z całą pewnością uchronimy nasz dom przed ryzykiem znacznie poważniejszych uszkodzeń :)

www.denbraven.pl

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE