ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Wiosenne prace w ogrodzie

Ostatnio doradzaliśmy, jak odświeżyć mieszkanie czy uszczelnić dach po zimie. Skoro już wiecie, jak poradzić sobie z pracami związanymi z remontem domu, teraz czas wyjść na zewnątrz i dokonać starannego przeglądu ogrodu. On także różnie znosi ekstremalne, zimowe warunki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by przy ciepłych promieniach słońca odpoczywać w wypielęgnowanym ogrodzie.

Przegląd mebli

wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie można zacząć od kontroli stanu mebli ogrodowych, jeśli zdecydowaliśmy się na wariant całoroczny i nie chowaliśmy ich jesienią. Nawet jak nie zauważymy oznak zniszczeń, powinniśmy dokładnie umyć wszystkie elementy. Deszcz oraz śnieg powodują bowiem, że osadza się na nich wiele zabrudzeń. Do ich pozbycia się najlepsza jest:

  • szczotka,
  • ciepła woda lub myjka ciśnieniowa.

Najwięcej pracy będzie w przypadku mebli wykonanych z drewna. Tutaj samo umycie może być niewystarczające. W celu usunięcia wystających drzazg, zarysowań, łuszczącej się czy przebarwionej farby należy przetrzeć całą powierzchnię mebli ogrodowych papierem ściernym, a w ekstremalnych sytuacjach użyć szlifierki, a następnie pokryć całą powierzchnię dokładnie preparatem zabezpieczająco-dekoracyjnym. Aby móc nałożyć dekoracyjno-ochronny impregnat, trzeba pozbyć się jeszcze pozostałego po wcześniejszych czynnościach pyłu, co pozwoli na prawidłową aplikację środka i wydłuży jego trwałość.

Poza to, co widać

Starając się przywrócić ogrodowi świetność na wiosnę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na odpływy. Jesienią mogły się do nich bowiem dostać liście powodujące niedrożności. Konsekwencją jest nadmierna wilgotność podłoża, będąca przyczyną nieprawidłowego rozwoju roślin lub nawet ich gnicia. Najprostszy sposób na pozbycie się nieczystości to po prostu założenie rękawic do pracy w ogrodzie oraz wyciągnięcie zatykających odpływ liści i innych nieczystości.

sprzątanie ogrodu

A co w przypadku, jeśli zauważymy rdzę na kratkach odpływu? Nie ma konieczności ich wymiany. Obecnie istnieją środki do stosowania bezpośrednio na nalot np. dekoracyjna farba antykorozyjna Silvermont Den Braven. Pełni ona jednocześnie funkcję gruntu, podkładu i powłoki, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Przed przystąpieniem do pracy wystarczy w jak największym stopniu pozbyć się rdzy, np. za pomocą szczotki drucianej, a następnie wyszlifować papierem ściernym. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem środka usunąć z powierzchni pył i odpryski. Farbę należy nakładać w dwóch warstwach z odstępem ok. 10 godzin. Możemy to zrobić pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Ostatnia opcja ułatwi mniej doświadczonym osobom pokrycie kratek bez smug.

iosenne porządki w ogrodzie

Podobne zabiegi możemy zastosować, chcąc w ramach wiosennych prac w ogrodzie, odświeżyć także ogrodzenie. Kratki odpływowe najczęściej występują w kolorze srebrnym, ale ogrodzenia spotkamy w przeróżnych barwach. Wśród farb Silvermont znajdziemy ponad dziesięć kolorów w wersji połyskującej, półmatowej oraz młotkowej.

Wiosna w tym roku dotarła już do wielu miejsc, dlatego nie ma co zwlekać z pierwszymi pracami w ogrodzie. Powinno nas do tego motywować coraz śmielej wyglądające zza chmur słońce. Po zakończeniu porządków w ramach nagrody zróbmy grilla i razem ze znajomymi czy rodziną rozpocznijmy oficjalnie sezon wypoczynkowy na łonie natury.

 

SERWISY PRODUKTOWE