Our main brands website
Main countries

Czy bezfugowe układanie płytek jest możliwe?

Kładzenie płytek bez fugi to dla wielu osób kusząca perspektywa. Moda na minimalizm w wykończeniu wnętrz i stosowanie elementów wielkogabarytowych przyczyniła się do popularyzacji hasła „układanie płytek bezfugowo”. Czy jednak układanie płytek gresowych całkowicie „na styk” jest dobrym rozwiązaniem?

FUNKCJE SPOIN

Spoina przy tradycyjnych okładzinach ceramicznych pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze pozwala zniwelować nierówności i niewielkie odchylenia w wymiarach poszczególnych elementów, a po drugie kompensuje naprężenia wynikające z „pracy” budynku.

Ten pierwszy aspekt przestał mieć znaczenie w związku z zastosowaniem przez producentów ceramiki tzw. procesu rektyfikacji. Kafle po wypaleniu poddawane są mechanicznej obróbce - dzięki cięciu i szlifowaniu zyskują idealnie równe krawędzie i charakteryzują się tolerancją wymiarową nieprzekraczającą 0,2 mm. Brzegi elementów barwionych w masie są nieznacznie fazowane, natomiast szkliwione zakańcza się „na ostro”. Ich boki schodzą się dokładnie pod kątem 90°

BEZFUGOWE UKŁADANIE PŁYTEK

Wraz z wejściem na rynek płytek rektyfikowanych zrobiło się głośno na temat bezfugowego układania kafli. Całkowicie jednorodna, niepodzielona płaszczyzna ściany czy podłogi to efekt, który chciałoby osiągnąć wielu projektantów i inwestorów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że takie rozwiązanie, choć teoretycznie możliwe, nie jest zalecane.

Nie możemy bowiem zapominać o istotnej kwestii, jaką są naprężenia, które powodują odkształcanie okładziny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych elementów oraz gresów układanych na ogrzewaniu podłogowym. Brak jakiejkolwiek dylatacji może spowodować odpryskiwanie krawędzi ściskanych płytek i ich pękanie. Co więcej, układanie płytek bez fugi uniemożliwi odspojenie pojedynczej płytki w przypadku konieczności jej wymiany lub awarii instalacji.

GŁÓWNE ZASADY UKŁADANIA PŁYTEK PODŁOGOWYCH - KŁADZENIE FUGI NA PODŁODZE

Jak więc układać kafle, żeby okładzina była trwała, a jednocześnie osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny? Zasady układania płytek poparte są przez głosy specjalistów, którzy radzą, aby zastosować minimalną spoinę o szerokości 1-2 mm. Taka fuga, zwłaszcza przy dobraniu odpowiedniego koloru, może być niemal niewidoczna. Jednocześnie spełni swoje funkcje praktyczne.

Decydując się położyć płytki na cienką spoinę, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Cienką fugę można zastosować wyłącznie w przypadku płytek rektyfikowanych. Zawsze należy sprawdzić, jaką szerokość spoin zaleca producent ceramiki.
  2. Podłoże musi być bardzo dokładnie wyrównane.
  3. Wybór zaprawy zależy od rodzaju płytki, miejsca aplikacji oraz typu podłoża. Najczęściej poleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności.
  4. Ważne jest, aby możliwie w sposób całkowity wypełnić przestrzeń pomiędzy płytką a podłożem. Rekomenduje się stosowanie tzw. metody podwójnego smarowania (nanoszenie kleju na obie powierzchnie klejone). Istotne jest to, aby łączna grubość warstw nie przekraczała grubości zalecanej przez producenta kleju.
  5. Do spoinowania wąskich szczelin najlepiej wybrać produkty do tego dedykowane. Należy zadbać o to, aby fuga wypełniła całą szczelinę.
  6. Układanie płytek na wąską spoinę wymaga bardzo dużej precyzji. Zadanie to trzeba więc powierzyć doświadczonemu wykonawcy.
  7. Chcąc osiągnąć dobry efekt estetyczny, warto zadbać o staranne wykończenie wszystkich detali. Elementy takie jak listwy przypodłogowe czy cokoły skutecznie można przymocować za pomocą trwale elastycznych klejów hybrydowych np. X-Polymer lub Mamut Glue. W ten sposób mocowanie będzie wytrzymałe, a jednocześnie niewidoczne z zewnątrz.