ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Zalety i wady pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowe to materiał budowlany, który swoimi wszechstronnymi właściwościami szybko zdobył duże grono zwolenników. Czym zaskarbiły sobie przychylność te produkty?

Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków to jeden z najważniejszych problemów współczesnej architektury. Jednym ze sposobów na poprawę takiego bilansu jest wyeliminowanie niepotrzebnych strat ciepła poprzez prace termoizolacyjne. Chodzi jednak nie tylko o ocieplenie ścian czy stropów wełną mineralną lub styropianem, bo tu alternatywę stanowi piana poliuretanowa do natrysku, ale także zabezpieczanie takich miejsc, jak okolice okien i komina, prześwitów dla rur oraz przewodów w ścianach, stropach i dachach. Produktem, który fachowcy najczęściej polecają do zastosowania w takich sytuacjach jest poliuretanowa pianka pistoletowa w przypadku mniejszych powierzchni. Specjalnie dla Was prezentujemy wady i zalety tego rozwiązania, szczególnie skupiając się na zagadnieniu, jakim jest ocieplenie dachu pianką.

Depositphotos 5976685 l 2015 300

 

Pianka poliuretanowa do ociepleń – właściwości

Pianka poliuretanowa to jeden z najnowocześniejszych, a zarazem najbardziej wszechstronnych produktów, używanych podczas budowy lub modernizacji domu. Jej podstawowe cechy to jednolita i regularna struktura, wysoka wydajność, dobra izolacja termiczna, akustyczna i przeciwwilgociowa, wysoka gęstość (nie ścieka), a także niska wodochłonność i duża stabilność wymiarowa. Warto również podkreślić, że standardowa piana utwardza się pod wpływem wilgoci i posiada szeroki zakres temperatury otoczenia (od +5°C do +30°C), dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co więcej, pianka jest bardzo dobrze przyczepna do betonu, tynku, ceramiki budowlanej oraz do drewna, stali i metali, zatem można stosować ją na niemal każdej powierzchni. Jeżeli chodzi o omawiany przez nas problem, czyli ocieplenie poddasza pianką, to warto pamiętać, że materiał ten pozwala na precyzyjne wypełnianie szczelin wokół kominów i okien dachowych, a także jest pomocny przy pracach dekarskich. Patrząc przez pryzmat całego domu warto dodać, że pianka poliuretanowa znajdzie zastosowanie również przy montażu ościeżnic okiennych, drzwiowych, bram garażowych i rolet, a także będzie pomocna przy docieplaniu instalacji centralnego ogrzewania czy też sieci wodno-kanalizacyjnej.

Dlaczego warto używać pianki poliuretanowej?

Depositphotos 152738460 l 300

1. Niezwykła wydajność

Jedną z największych zalet pianki poliuretanowej jest jej wydajność. Po nałożeniu ulega ona rozszerzeniu około 30 razy w stosunku do pierwotnej objętości, kształtem dopasowując się do pokrywanej przestrzeni, dzięki czemu tworzy szczelną i trwałą barierę przed zimnem oraz wilgocią. Idealnym przykładem, potwierdzającym wydajność preparatu jest produkt o nazwie GUN FOAM 8008 MAXI 65+ marki Den Braven – ta wysokowydajna piana rozszerza się niemalże 75 razy w stosunku do pierwotnej objętości. Co więcej, wysokiej klasy produkty, takie jak GUN FOAM 8008 czy GUN FOAM 2002 marki Den Braven, charakteryzuje nie tylko dobra wydajność, ale także kontrolowany przyrost, zatem nie ma obaw, że materiał zbytnio zwiększy swoją objętość, narażając np. stolarkę na wypaczenie.

2. Precyzja aplikacji i krótki czas pracy\

Kolejną istotną zaletą pianki poliuretanowej jest wygoda użytkowania, a konkretnie łatwa aplikacja, szybkość schnięcia i doskonała przyczepność do różnych powierzchni, nawet tych pionowych. Nowoczesne produkty, np. GUN FOAM WINTER marki Den Braven, nie tylko utwardzają się w krótkim czasie, ale również aplikowane są za pomocą pistoletu, co znacznie ułatwia pracę i skraca czas jej trwania. Do tego pozwala na wygodne dotarcie do nawet najtrudniejszych zakamarków. W przypadku szerokich szczelin oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża ilość uszczelnienia, można sięgnąć preparaty w butlach o większej pojemności, np. GUN FOAM 8008, a do wąskich szpar lepiej wybrać np. poliuretanową pianę wężykową WINTER FOAM PVC. Warto dodać, że ocieplenie dachu pianką można wykonywać również w zimie, ponieważ niektóre z wspomnianych produktów nadają się do aplikacji przy temperaturze otoczenia od - 10°C do + 25°C.

gunfoam winter den braven3

3. Bariera przeciw hałasowi i wilgoci

Pianka poliuretanowa to produkt, który znakomicie nadaje się do prac montażowych, wykończeniowych i izolacyjnych, dlatego nikogo nie dziwi jej popularność w tym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych i ucieczki ciepła z pomieszczeń, solidne osadzenie stolarki i trwałe zabezpieczenie instalacji to najważniejsze, ale nie jedyne korzyści tego materiału. Ocieplanie pianką poliuretanową dodatkowo zabezpiecza również pomieszczenia przed wilgocią, a przy tym pianka jest odporna na szeroki zakres temperatur i rozwój grzybów oraz pleśni. W przypadku prac termoizolacyjnych w obrębie poddasza ma to ogromne znaczenie, ponieważ miejsca na styku dachu i ścian często narażone są na zawilgocenia, a w konsekwencji na zagrzybienie. Na koniec warto dodać, że elastyczna pianka poliuretanowa stanowi również dobrą izolację akustyczną, zatem znakomicie wytłumi np. odgłosy z instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Instrukcja podstawą sukcesu

Pianka poliuretanowa do ociepleń, montażu stolarki czy styropianu, podobnie jak każdy materiał z segmentu chemii budowlanej, nie uniknął też negatywnych opinii. Zwykle wynikają one jednak z niewłaściwego dobrania preparatów lub są konsekwencją ich złego użytkowania. Do najczęstszych zarzutów należą bowiem: zbyt duży przyrost, trudności w aplikacji czy też brak możliwości pracy w warunkach zimowych. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, dobrej klasy pianki dostępne są w różnych wariantach i odmianach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć produkt odpowiedni do zakresu planowanych prac. Warto pamiętać również o takiej kwestii, jak szczegółowe zapoznanie się z instrukcją oraz wskazówkami producenta odnośnie używania i przechowywania preparatu. Stosując się do podanych na opakowaniu zasad można mieć pewność, że wszelkie prace, w tym ocieplenie dachu pianką poliuretanową, zakończą się sukcesem.

Polecamy również nasz poradnik - jak i czym zmyć silikon.

Najczęściej zadawane pytania

1. Użyłem kleju Mamut Glue. Miał szybko schnąć, a on ciągle jest niezwiązany?

Ponieważ jest on nakładany niezgodnie z zaleceniami. Powinno nakładać się go równoległymi paskami. Ponadto na opakowaniu nie jest napisane, że klej schnie natychmiast, ale że trzyma natychmiast i to bez podpierania.

2. Jaka jest wydajność z 1 kartusza kleju Mamut Glue?

Jeśli będziemy go używać zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, czyli trzymają pistolet z kartuszem z końcówką fabryczną V prostopadle do powierzchni, to spoina będzie miała kształt trójkąta o podstawie ok. 9 mm i wysokości 9 mm. Po ściśnięciu klejonych materiałów będziemy mieli pasek kleju o szerokości ok. 13 mm i grubości 3 mm (grubość zalecana przez producenta, żeby klej optymalnie szybko związał, pozostał elastyczny i trwale przenosił odkształcenia). Wtedy wychodzi, że z jednego kartusza można uzyskać ok. 4,2 mb spoiny klejowej. Przy szerokości paska kleju jw., w zależności od kształtu i wielkości powierzchni klejonych materiałów, można przyjąć, że klej należy nakładać równoległymi paskami z zachowaniem odstępów ok. 10-20 cm.

3. Użyłem kleju Mamut Glue albo kleju-uszczelniacza X-Polymer. Oba miały być super uniwersalne, do wszystkiego. Tak je zachwalał sprzedawca. Przykleiłem nimi elementy ze styropianu, a one teraz ledwo trzymają, spadają.

Na obu ww. wyrobach nie ma podane, że się nadają do styropianu, styroduru czy tworzyw podobnego typu. Są to wyroby hybrydowe. W ich przypadku, w wyniku reakcji chemicznej wydziela się niewielka ilość metanolu, który działa szkodliwie na styropian, może go osłabiać, prowadząc do oderwania. Do takich delikatnych tworzyw wystarczy klej wodny albo klej poliuretanowy w aerozolu. To są lekkie materiały. Nie trzeba przepłacać za klej czy uszczelniacz hybrydowy. One są do trudniejszych zadań, bardziej wymagających podłoży, cięższych materiałów.

SERWISY PRODUKTOWE