ŁATWO, SZYBKO, DOSKONALE

Żywica epoksydowa – co warto o niej wiedzieć?

Żywica epoksydowa to nazwa, którą coraz częściej słyszymy w kontekście urządzania domu i ogrodu. Ta jedno- lub dwuskładnikowa masa syntetyczna przez długi czas wykorzystywana była głównie w przemyśle, jednak świetnie nadaje się również do tworzenia modnych, stabilnych i trwałych posadzek w domach mieszkalnych, obiektach gospodarczych i garażach, a nawet do dekoracji mebli. Wykorzystuje się ją również w preparatach uszczelniających, a także stosuje do wypełniania rys i pęknięć na ścianach, podłogach i sufitach. 

zywica 3

W swojej pierwotnej wersji żywica epoksydowa jest półpłynna i topliwa, a po utwardzeniu staje się niezwykle wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć, a także na działanie wielu substancji chemicznych. Jej dużą zaletą jest również doskonała przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Nic zatem dziwnego, że zastosowanie żywicy epoksydowej w domowych przestrzeniach zyskuje coraz większą popularność. Szczególnie, że po dodaniu do masy ulubionego barwnika lub drobnych kruszyw, można stworzyć jedyną w swoim rodzaju nawierzchnię. Efekt końcowy jest naprawdę interesujący pod względem wizualnym i świetnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. 

Od gruntowania do gotowej posadzki

Żywica epoksydowa to niezwykle bezpieczna, a po utwardzeniu bardzo odporna i trwała substancja, dlatego też wykorzystywana jest ona w wielu preparatach z zakresu chemii budowlanej. Może służyć jako główny składnik głęboko wnikających środków gruntujących do podłoży cementowych (np. Bostik 5301 EP), stanowić podstawę produktów do zalewania pęknięć oraz rys w jastrychach i innych poziomych podłożach (np. RENO P520 EASY), a także być wykorzystywana do wykonywania wysokiej jakości powłok ochronnych powierzchni, głównie na betonie i metalu (np. Bostik 5302 EP lub Bostik 5304 EP). W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się te ostatnie produkty, ponieważ pokryte żywicą podłogi stały się modne i stanowią ciekawy element dekoracyjny we wnętrzach zarówno domowych, jak i biurowych czy klubowych. 

Nakładanie żywicy epoksydowej – o czym pamiętać?

zywica 1

Układanie żywicy epoksydowej nie jest zadaniem skomplikowanym i możecie przeprowadzić ten proces samodzielnie, jeżeli dokładnie zastosujecie się do wskazówek producenta. Na początku musicie bardzo dokładnie oczyścić podłoże z kurzu, brudu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń, w tym również luźnych elementów. Powierzchnię można również zagruntować, korzystając z preparatu na bazie żywicy, np. Bostik 5301 EP. Samą żywicę należy przygotować zgodnie z instrukcją (mieszając dwa składniki w wyznaczonych proporcjach i przez określony czas), a następnie nakładać ją za pomocą piankowego lub welurowego wałka, pędzla lub natrysku, równomiernie rozprowadzając po całym podłożu.

W przypadku dużych obciążeń dobrze jest nałożyć kilka warstw, zachowując sugerowany przez producenta odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Czas schnięcia wynosi zwykle około 5-6 godzin w temperaturze pokojowej. Po około 6-8 godzinach powierzchnia jest w pełni utwardzona, a swoje ostateczne własności mechaniczne podłogi z żywicy epoksydowej uzyskują po około 3 dniach. Wtedy też możecie już cieszyć się piękną, twardą i odporną nawierzchnią.

Zobacz także:

SERWISY PRODUKTOWE